سفارش تلفنی : 02133997311 02133998311

تاریخچه و سبک های اولیه لوستر

تاریخچه و سبک های اولیه لوستر

شاید هیچ جسم تزئینی دیگر در طول قرن ها و در سراسر کشورهای مختلف به اندازه لوستر محبوب و همه گیر نشده باشد.

تاریخچه استفاده از آن  به بیش از هشتصد سال می رسد و طراحی ها به مرور زمان پیچیده تر و ریزبینانه تر شد که بازتاب دهنده رشد ثروت و قدرت بالاترین سطوح جامعه و همچنین پیشرفت در زمینه توسعه تکنولوژی و مهارت بود.

این مقاله در مورد سه سبک از برجسته ترین سبک های اروپایی لوستر که شامل لوستر فلاندر، لوستر کریستال سنگ فرانسه و لوستر شیشه ای انگلیسی می شود، تمرکز خواهد کرد.
هرچند هر کدام از اینها ریشه های جداگانه ای داشتند و مسیرهای متفاوتی دنبال می کردند، مهم است که توجه داشته باشیم که سیالیت در زمان و فضا یک ویژگی تعیین کننده از تکامل سبک و تکنولوژی لوستر است.

هم اکنون برای مشاوره رایگان جهت کسب بهترین تجربه خرید، با ما تماس بگیرید

هم اکنون برای مشاوره رایگان جهت کسب بهترین تجربه خرید، با ما تماس بگیرید

لوستر فلاندر

اولین لوستر قابل توجهی که ظاهر شد و تاثیری پایدار داشت، لوستر برنج هلندی بود. پیش از این، لوسترها از چوب یا آهن ساخته میشدند که همه اینها با ورود لوستر سبک هلندی در قرن پانزدهم جایگزین شدند.

ویژگی این لوستر، تنه مرکزی آن است که شامل یک کره برنجی بزرگ و یا مجموعه ای از کره ها است که تکیه گاه شاخه ها هستند. شهر "دینانت" که اکنون در بلژیک واقع است، به دلیل پوشش های برنجی ظریفش شناخته شده. فلز برنج از این جهت مناسب این طراحی بود که سطح صاف و هموارش نور شمع را به خوبی بازتاب میداد. لوسترهای فلاندر اغلب نمادپردازی گوتیک، چهره های مذهبی و دکوراسیون گلدار را در خود جای میدادند. به طور خاص، علامت عقاب دو سر در بالای لوستر.

 

 

لوسترهای فلاندر از طریق  نقاشی های اساتید قدیمی هلند در معرض دید و شناخت قرار گرفتند. "ژان ون ایک" اولین تصویر شناخته شده ی یک لوستر در سال ۱۴۳۴ را نقاشی کرد. این سبک لوستر همچنین در بسیاری از نقاشی های "گریت دو"  - که از شاگردان  رامبراند بود-  مانند "The Dropsical Woman-۱۶۶۳" به تصویر کشیده شدند.

 

 

فلزکاران شهر دینانت در سراسر اروپا پراکنده شدند که موجب محبوبیت گسترده سبک فلاندر گردید. لوسترهای برنجی هلندی در زمان حکومت لوئی سیزدهم (۱۶۱۰-۴۳) در فرانسه متداول شد. اما این سبک به ویژه در انگلستان تثبیت شد، که برنج هلندی بیشتری را نسبت به هر کشور دیگری وارد کرد و تولیدکنندگان در طول قرن ها به دنبال مشابه سازی طرح های اصلی و اولیه بودند.

فرانسه و لوستر کریستال سنگ

فرانسه در اروپا از این نظر منحصر به فرد است که تا اواخر قرن هجدهم تولید شیشه با کیفیت بالا را آغاز نمی کند. شیشه به طور کلی در مقایسه با موادی مانند چینی، نقره یا اورمولو به خوبی مورد توجه قرار نمی گرفت. در عوض، تولید لوستر بخشی از سنت فلز کاری بود و کریستال سنگ ( یک شکل شفاف کوارتز ) جایگزین شیشه شد. این منجر به توسعه لوستر کریستال سنگ شد. در حالی که این سبک به شدت به فرانسه مرتبط است، و به خصوص با قصر ورسای، به سرعت در میان لوکس ترین منازل در اروپا گسترش پیدا کرده و به نماد ثروت و شکوه بدل شد.

 


این سبک لوستر شامل یک قاب فلزی تزئین شده با آویز کریستال سنگ، آویز اشکی و گل و بوته است که توسط فلزکارانی ساخته شده بودند که آویزهای کریستال را از نقاط مختلف اروپا، به ویژه بوهمیا (امروزه جمهوری چک) وارد میکردند. این تجارت گسترده در آویزهای کریستال می تواند تعیین تاریخ و منشاء دقیق لوستر کریستال سنگ را با دشواری مواجه کند.

آویزهای اشکی اولیه دستی تراش میخوردند. به همین خاطر کیفیت مطلوبی نداشتند. در طول زمان و با ماشینی شدن پروسه ساخت و استفاده از ماشین بخار در کارخانه های بزرگ، کیفیت این قطعات هم بهبود پیدا کرد.

از حدود سال ۱۸۸۰ آویزهای اشکی با اسید فلوریک جلا داده شد که پروسه اتمام کار را  به طور قابل توجهی ارزان تر و سریع تر کرد.

کوارتز در ساختار مولکولی شبیه به الماس است و بلور طبیعی اش باعث میشود حتی از با کیفیت ترین کریستالهای شیشه ای، در بازتاب نور بهتر عمل کند. سازندگان بعدها راه مقرون به صرفه تری برای تزیین لوسترها با شیشه پیدا کردند. هرچند که همچنان از کوارتز برای تولید تعدادی از لوازم تزیینی خاص استفاده می شد.

 

لوستر کریستال سنگ فرانسوی متعلق به قرن ۱۸

 

 

 

لوستر شیشه ای انگلیسی

انگلستان دارای تاریخی متمایز از لحاظ تولید لوستر است . این امر تا حدی ناشی از این واقعیت است که استفاده از چوب در تولید شیشه در سال ۱۶۱۵ غیرقانونی بود، به این معنی که بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی، هیچ گونه گلخانه ی جنگلی - جایی که مکان غالب تولید شیشه بود - در انگلستان وجود نداشت. در عوض، گلخانه ها باید در نزدیکی آب در شهرهای بندری مانند بریستول ساخته می شدند تا مواد خام و شیشه ساخته شده بتوانند به راحتی حمل و نقل شوند.

در سال ۱۶۷۶، "شیشه چدن" ساخته شد که شامل درصد بالایی از اکسید سرب است که باعث بهبود وضوح شیشه شده و برش را آسان تر می سازد و منجر به ایجاد سطوح انعکاسی بهتر می شود و بلوری میسازد که یک اثر رنگین کمانی درخشان ایجاد می کند. در نتیجه این نوآوری، انگلستان تولید لوسترهای شیشه ای را  با بالاترین کیفیتی که تا آن زمان وجود داشت آغاز کرد.

 

لوستر شیشه ای انگلیسی متعلق به قرن ۱۹

دیدگاه شما